10 sposobów jak odmówić przyjazdu na święta.

 



Święta są kojarzone ze wspólnym spędzaniem czasu. Rodzina zaprasza Cię na kolację, niby nic wielkiego, a jednak… Dowiedz się jak skutecznie odmówić i spędzić ten czas po swojemu. Oto 10 praktycznych wskazówek, co powiedzieć, aby nikt nie miał Ci za złe, gdy powiesz nie.


Dlaczego wspólne święta stały się nieprzyjemnym obowiązkiem i towarzyszy im stres?

Wielu ludzi doświadcza napięć rodzinnych podczas świąt. Często zdarza się, że przyjeżdżając z poczucia obowiązku, nieświadomie stajesz się ofiarą. Rodzina widzi, że nie czujesz się z nimi dobrze, zaczyna to prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Niestety niektórzy ludzie mają bardzo wygórowane oczekiwania co do tego, jak powinny wyglądać u nich święta. Twoja skwaszona mina lub sztuczny uśmiech na pewno nie pomogą rozładować napięcia. Najlepszym sposobem na uniknięcie tak nieprzyjemniej sytuacji dla jednej i drugiej strony będzie kulturalne odmówienie spotkania na święta. Jak skutecznie powiedzieć rodzinie lub znajomym, że nas nie będzie? Oto kilka sprawdzonych metod, aby nie pojechać na męczące święta.


Praca.

Zaczynamy od klasyki, czyli „praca w święta”. Jeśli Twój zawód jest na tyle wymagający, że może się zdarzyć, praca w święta, śmiało możesz to wykorzystać jako argument do wymigania się od przyjazdu. Nikt nie powinien robić Ci wyrzutów, praca to praca, a że akurat w tym roku wypadło na okres świąteczny – nic nie poradzisz.


Problemy z samochodem.

Kto nie miał problemów z samochodem, ten nie zna życia. Auto wylądowało w warsztacie w ostatniej chwili i nie jesteś już w stanie zorganizować innego dojazdu. Możesz też dodać jak bardzo Ci przykro, ale koszty związane z naprawą mogą być spore, więc podróż innym środkiem transportu nie wchodzi w grę.


Kwestie finansowe.

Jeśli nie masz auta i szukasz innego sensownego argumentu, to śmiało możesz odwołać się do trudniejszej sytuacji finansowej. Na ten moment nie możesz sobie pozwolić na wydatki związane z wyjazdem i świętami.


Zobowiązanie wobec kogoś innego.

Poinformuj, że już przyjąłeś inne zaproszenie i nie możesz tego odwołać. Nawet jeśli zamierzasz spędzić święta sam w domu przed telewizorem.


Złe samopoczucie.

Powiedz, że ostatnio dużo się u Ciebie działo i potrzebujesz czasu dla siebie. Możesz wspomnieć, że okres świąteczny jest jedynym momentem kiedy możesz naprawdę wypocząć i zamierzasz z tego skorzystać.


Opieka nad zwierzęciem sąsiada (jeśli nie posiadasz swojego).

Zwierzak sąsiada choruje, jest Ci bardzo przykro, ale nie możesz się pojawić na święta, bo zobowiązałeś się do opieki nad nim i nie możesz tego teraz odwołać.


Zaczynasz ważny projekt.

Zaraz po świętach zaczynasz duży projekt w pracy lub na uczelni, musisz się do niego solidnie przygotować. Wyjazd na święta nie wchodzi w grę, bo może nie wystarczyć Ci czasu na ogarnięcie wszystkich tematów.


Niespodziewana sytuacja awaryjna.

Ktoś bliski ma duże kłopoty (tutaj nie musisz wdawać się w szczegóły), obiecałeś, że w święta razem przegadacie temat. Zobowiązałeś się do wsparcia tej osoby jako przyjaciel.


Wybranie innego terminu.

Wspomnij, że wiesz, jak ważne są święta i spędzenie ich razem, ale w tym roku nie jesteś w stanie pojawić się w tym okresie. Podaj inny realny termin na spotkanie. Często stanowcza odmowa z konkretnym terminem jest dobrze przyjmowana, rzadko kiedy pojawiają się pytania o powody zmiany. Ludzie podświadomie rozumieją, że jesteś zajętą osobą i masz czas tylko w konkretne dni lub weekendy.


Szczerość to podstawa.

Jeśli nie chcesz wdawać się w szczegóły swojej odmowy, powiedz jasno, że nie chcesz przyjeżdżać, bo nie czujesz się w czasie świąt komfortowo i wolisz spędzić ten wolny czas inaczej. Taka odmowa zazwyczaj szybko ucina temat i możesz cieszyć się spokojem w zaciszu swojego domu.


Pamiętaj, że szczerość mimo wszystko jest najlepszym sposobem na zakomunikowanie swoich potrzeb. Jednak jeśli znasz swoich bliskich na tyle i wiesz, że samo powiedzenie „NIE” nie jest wystarczające, możesz skorzystać z wyżej przedstawionych i sprawdzonych wymówek. Niestety święta dla wielu ludzi to ciągle bardzo stresujący okres, dlatego warto świadomie podejść do tematu i znaleźć idealny kompromis z szacunku do siebie i osób, które nalegają na wspólne święta.


*Wolny czas możesz spędzić czytając, dlatego warto zapoznać się z internetową księgarnią i zrobić zapas książek na takie okazje. Dobra lektura jest idealną wymówką na zostanie w domu. ;)  

Wszelkie utwory zamieszczone na tym blogu są chronione prawem autorskim i stanowią własność autorki bloga.







Komentarze