Jak opanowaliśmy sztukę maskowania i oszukiwania siebie?

 



Twarzą w twarz z życiowymi trudnościami. Jak opanowaliśmy sztukę maskowania i oszukiwania siebie?



Współczesne społeczeństwo nastawione jest na promocję sukcesu, rozwoju zawodowego i osobistego. Niestety wielu ludzi stara się za wszelką cenę utrzymać pozory, że wszystko idzie po ich myśli, stając się mistrzami ukrywania trudności i porażek - oszukując siebie i otoczenie.



Wirtualne życie często nie odzwierciedla rzeczywistości, ludzie porównują się z innymi i publikują w sieci zazwyczaj najlepsze momenty swojego życia. Jest to współczesny „wyścig szczurów”, idealnie przedstawiający problem, w którym ludzie starają się za wszelką cenę udowodnić, że mają idealne życie i w niczym nie są gorsi od tego, co jest prezentowane w mediach. Społeczeństwo narzuciło takie tempo życia, że większość ludzi, aby mu sprostać, nauczyło się perfekcyjnie maskować swoje prawdziwe życie. Sztuczny uśmiech i ukrywanie walki z życiowymi trudnościami to codzienność. Niewielu ma odwagę pokazać, że właśnie zmaga się z trudnościami, kiedy inni prezentują swoje „idealne” życie.


Czy unikanie trudnych tematów to rozwiązanie?

W dzisiejszym świecie ludzie nauczeni są unikania konfrontacji. Zdecydowanie łatwiej jest pokazać światu, jacy jesteśmy szczęśliwi niż mierzyć się z bolesnymi emocjami, które mogą się pojawić w momencie szczerości. Jednak jako społeczeństwo nie możemy odwracać wzroku od prawdziwych problemów, one są i zawsze będą nam i naszym bliskim towarzyszyć. Nie rozmawianie o czymś lub maskowanie swoich prawdziwych emocji wrzucając kolejne uśmiechnięte selfie nie jest rozwiązaniem. Fikcyjne idealne życie nie będzie długofalowo przynosić korzyści. Brak umiejętności radzenia sobie z kłopotami może wpłynąć na zdrowie psychiczne, powodując lęki, frustrację czy nawet depresję.



Potrzeba akceptacji i strach przed pokazaniem swoich słabości.

Oszukiwanie siebie i innych wynika często z wewnętrznego konfliktu pomiędzy pragnieniem akceptacji, a strachem przed odrzuceniem. Jednak musimy się zastanowić czy unikanie trudnych tematów to naprawdę droga do spokoju, czy tylko chwilowa ucieczka przed prawdą, która w końcu zacznie domagać się uwagi? Ta pozorna idealność w mediach ma swoją cenę i musimy zacząć dbać o to, co prawdziwe i szczere. Przestańmy udawać, jak jest pięknie, kiedy tak nie jest, bo tylko otwarcie się na trudności może sprawić, że osiągniemy szczęśliwe i prawdziwe życie. Nie bójmy się pokazać, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Sztuczność obecna w społeczeństwie ma zgubny wpływ na młodsze pokolenia. Ich fascynacja idealnym życiem „gwiazd” na Instagramie prowadzi do wielu późniejszych problemów psychicznych i emocjonalnych. Młodzi ludzie czują ogromną presję bycia idealnym, co wiąże się z życiem w ciągłym stresie.



Musimy zacząć zmieniać otaczający nas świat, a najłatwiej będzie zacząć od siebie. Najważniejsze to odnaleźć równowagę między pokazywaniem się światu, a zachowaniem autentyczności. Należy świadomie przerwać tę sztuczną grę i zacząć szczerze konfrontować się z życiowymi trudnościami, zarówno publicznie, jak i wewnętrznie. Bycie doskonałym w oczach innych może dawać chwilowe poczucie sukcesu, ale prawdziwe spełnienie znajdziemy w byciu sobą i w akceptacji swojej prawdziwej natury.







Wszelkie utwory zamieszczone na tym blogu są chronione prawem autorskim i stanowią własność autorki bloga.


Komentarze